Jak zbudować HTPC, część 2

Pierwsza część „Jak zbudować HTPC” opisuje wybór części i montaż z nich komputera.  W tej części zostaną opisane aspekty instalacji systemu operacyjnego i programu XBMC. Do instalacji będą potrzebne:  komputer przygotowany wcześniej, klucz USB 8GB lub większy, inny komputer do pobrania obrazu Linux i instalacji na kluczy USB oraz łącze Ethernet do Internetu.

Uwaga: Opisana procedura jest dedykowana tylko dla systemu z płytą główna i procesorem AMD E350. Wymaga ona dobrej znajomości Linux i ogólnych zagadnień związanych z obsługą komputera. Nie jest zalecana dla osób początkujących. Należy przeczytać opis do końca i upewnić się, że wszystkie zagadnienia są zrozumiałe. Instalację należy wykonać na własne ryzyko.

Warto rozpatrzeć  przynajmniej trzy możliwości instalacji systemu z XBMC:

 • Instalacje komercyjnego systemu okienkowego razem z programem XBMC.  Na pewno jest to rozwiązanie znane wielu użytkownikom komputerów domowych. Ale wygoda kosztuje. Za licencję systemu przyjdzie nam zapłacić kilkaset złotych. Tm samym licencja zwiększy koszt całego sytemu o dodatkowe 30-40%.  Trudno polecić tak drogie rozwiązanie.
 • Instalacja specjalnej dystrybucji XBMCbuntu , która jest połączeniem Ubuntu i XBMC przygotowanej pod sprzęt nowszego typu.  System jest w pełni darmowy i jego instalacja jest w miarę prosta. Jest to dobre rozwiązanie dla początkujących adeptów Linux.  Osoby, które znają lepiej Linux zauważą, że to rozwiązanie ma poważną wadę. Aktualizacja XBMC do nowej wersji  wymaga w praktyce świeżej instalacji całego systemu.  Wątpliwe jest też uruchomienie na komputerze innych programów, szczególnie programów osadzonych w środowisku graficznym.
 • Instalacja jednej z dystrybucji  Linux, dostrojenie jej na potrzeby XBMC i następnie instalacja programu XBMC. Jest to rozwiązanie najbardziej zaawansowane, które wymaga najwięcej wiedzy, czasu  i cierpliwości. Jednak z drugiej strony daje najwięcej możliwości. W wyniku otrzymujemy komputer z szeroką gamą programów do naszej dyspozycji , np. pakiet biurowy, przeglądarkę Friefox, wiele innych programów edukacyjnych, gier oraz oczywiście XBMC.  W każdej chwili można też dokonać aktualizacji systemu, sterowników czy programu XBMC bez konieczności instalowania całego systemu od nowa.  W dalszej części rozpatrzymy właśnie tą możliwość.

Instalacja Linux

Możemy wybrać dowolną instalację Linux, ważne jest, żeby były dla niej przygotowane sterowniki do karty graficznej i dystrybucja XBMC. W praktyce wszystkie największe dystrybucje Linux są wspierane. Na potrzeby tego artykułu wybierzemy openSuze. Na początku września pojawia się  wersja 12.2 tego systemu.

 1. Ze strony http://www.opensuse.org/pl/ przechodzimy do „Get It” gdzie możemy pobrać interesującej nas dystrybucję obrazu płyty DVD. Wybieramy „Bezpośredni odnośnik” lub „wybierz serwer lustrzany” i następnie „64 bitowy PC”. Wersja 64 bity najlepiej odpowiada procesorowi E350 AMD. Uwaga: obecnie jest dostępna nowa wersja openSuse 12.2, niestety brakuje dla niej gotowego pakiety XBMC. Można przypuszczać, że za kilka tygodni doczekamy się XBMC przygotowanego do openSuse 12.2. Właśnie (27-09-2012) pojawiła się nowa wersja XBMC w repozytorium http://ftp.skynet.be/pub/packman/suse/12.2/Multimedia/x86_64/.
 2.  Po nagraniu płyty przegramy obraz na klucz USB i przygotujemy go do startu komputera. Ta procedura jest opisana na stronie http://en.opensuse.org/Live_USB_stick.  Jest tam link do pobrania programu dla Windows. Należy postępować zgodnie z zawartym tam opisem. Uwaga: instalacja spowoduje usunięcie wcześniejszej zawartości klucza USB.
 3. Gdy już mamy gotowy klucz, podłączamy go do komputera i startujemy komputer.  Podczas startu wchodzimy w konfigurację płyty głównej UEFI (jest to „nowsza wersja BIOS”). I w opcjach startu ustawiamy start ze złącza USB.
 4. Gdy komputer już wystartuje, wybieramy nową instalację systemu czeka nas wybór kolejnych opcji, oraz przeprowadzenie ustawień koniecznych do instalacji komputera. Od razu warto zainstalować pakiety potrzebne do rozwoju jądra systemu. Będzie to później potrzebne do instalacji sterowników grafiki AMD dla naszej karty HD.
 5. Po zakończeniu instalacji warto od razu przeprowadzić aktualizację pakietów oprogramowania.  W tym celu najłatwiej posłużyć się programem YaST.

Dostrajanie systemu

Dla optymalnego działania XBMC (i innych programów graficznych) warto zainstalować dedykowane sterowniki graficzne AMD oraz VAAPI (Video Acceleration (VA) API for Linux).  Dzięki VAAPI karta graficzna przejmuje część złożonych obliczeń związanych z grafiką i tym samym odciąża procesor.  Nie tylko pomaga to przy płynnym oglądaniu filmów w wysokiej rozdzielczości ale także pomaga zaoszczędzić kilka trochę prądu, co przy częstym oglądaniu długich filmów nie jest bez znaczenia.

 1. Instalacje sterowników karty grafiki rozpoczynamy od pobrania ze strony AMD. Oczywiście szukamy wersji dla Linux 64 bity. Aktualnie jest to wersja ” AMD Catalyst™ 12.8 Proprietary Linux x86 Display Driver”.  Dokładny opis instalacji jest na stronie http://wiki.cchtml.com/index.php/SUSE/openSUSE.
 2. Po zainstalowaniu sterowników karty graficznej czas na instalację narzędzi akceleracji graficznej VAAPI.  Jeden z najlepszych opisów jest na stronie http://forums.opensuse.org/english/get-technical-help-here/applications/453773-need-guide-using-xvba-vaapi-ati-graphic-hardware-opensuse.html.  Na podanej stronie znajduje się też opis weryfikacji, czy instalacja przebiegła poprawnie.
 3. Dodatkowo warto sprawdzić ustawienia dźwięku. Jeżeli komputer ma pracować z nowym odbiornikiem TV, warto go połączyć przewodem HDMI i ustawić  właściwości dźwięku na HDMI.

Przygotowanie XBMC

Po  zweryfikowaniu, że VAAPI jest dobrze zainstalowane i skonfigurowane czas na przygotowanie XBMC.

 1. Najlepiej zapoznać  się z opisem ze strony http://wiki.xbmc.org/index.php?title=HOW_TO_install_XBMC_on_openSUSE_Linux.  Instalacja jest prosta i przebiega sprawnie.
 2. Po uruchomieniu XBMC warto dostosować właściwości systemu takie jak: język oraz właściwości wideo i dźwięku.
 3. Gdy już mamy wszystko ustawione, czas na odtworzenie plików multimedialnych. XBMC daje nam wiele możliwości, można np. odtwarzać pliki z katalogu domowego komputera , z zewnętrznego dysku USB lub z zasobów sieciowych.
 4. Dodatkowo można też zainstalować wtyczki, które rozszerzą możliwości XBMC np. o odtwarzanie filmów YouTube lub słuchanie radia internetowego. Uwaga: nie wszystkie DNS zawierają właściwe zapisy, może to skutkować brakiem dostępnych wtyczek. W takiej sytuacji zaleca się ręczne ustawienie sprawdzonych DNS w systemie operacyjnym.

System już jest gotowy do pracy i odtwarzania multimediów w XBMC.  Dla większej wygody można jeszcze wyposażyć system w pilot zdalnego sterowania do XBMC: http://www.xbmc.com.pl/pilot_xbmc.html.

Życzymy dużo przyjemności w korzystaniu z komputera!

Reklamy

2 Responses to Jak zbudować HTPC, część 2

 1. Piotr says:

  świetny opis, mam tylko problem: po zainstalowaniu openSuse na Foxconn nT-A3500 niestety nie mogę połączyć się z internetem przez LAN. Domyślam się że brakuje sterowników, ale na stronie producenta nie ma nic na linux-a :-(((

  • xbmcpl says:

   Konfiguracja karty sieciowej to trochę inny temat. Wiem z doświadczenia, że openSuse rozpoznaje wiele kart, proponuje na spokojnie sprawdzić, może to kwestia konfiguracji. Dziękuję za komentarz. Powodzenia!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: